Wystawa: Korale koloru koralowego

Agnieszka Jacobson-Cielecka w ramach nowej wystawy podjęła się określenia kolorystycznej tożsamości regionu. Prace projektantów z Polski, Węgier, Czech i Słowacji można oglądać w Budapeszcie i Pradze. 

Podczas tegorocznej edycji Budapest Design Week Polskę reprezentowała m.in. nowa wystawa kuratorki Agnieszki Jacobson-Cieleckiej „Korale koloru koralowego”. Można ją było oglądać od 9 do 19 października w Galerii Fise, a już od 25 do 29 października wystawa będzie dostępna na Designblok w Pradze.

Fot. Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

Kuratorka wystawy stara się odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wskazanie w projektowaniu kolorystyki, charakterystycznej dla Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Analiza barw wybranych przez projektantów wazonów oraz tkanin z Polski oraz sąsiednich krajów ma powiedzieć coś o kolorystycznej tożsamości regionu.

„Pojedyncze kolory łatwo określić: zielone, niebieskie czerwone. Zestawione ze sobą przestają być jednoznaczne, stają się językiem. Projektanci pytani o swoje kolorystyczne decyzje wzruszają ramionami. Mówią, że wybierają to, co modne albo to, co się sprzedaje. To jednak nie wyczerpuje tematu. Na to, jak widzimy kolory i jak ich używamy składa się wiele czynników. Światło i otoczenie. Ziemia i niebo, miasta i przyroda. Tradycyjnie używane materiały i zestawienia, do których zdążyliśmy przywyknąć. Ważny też jest kontekst, w tym regionie naznaczony szarością komunistycznej estetyki. Jednak projektanci nie odwołują się do tradycji ani natury. Sięgają po materiały dostępne, wybierają kolory modne” – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Fot. Anna Orłowska

Na wystawie można zobaczyć prace projektantów:
– Czechy: Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr
– Węgry: Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele
– Słowacja: Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova
– Polska: Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero

Organizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza, współorganizatorami: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Fise, Instytut Polski w Budapeszcie.