Wykład: Wzornictwo w Polsce w okresie międzywojennym

Już dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład o wzornictwie dwudziestolecia.

21 listopada o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie będzie można wysłuchać wykładu dra Józefa A. Mrozka pt. „Między tradycją a awangardą: wzornictwo w Polsce w okresie międzywojennym”.

W dwudziestoleciu międzywojennym aktualne było zagadnienie, czy sztuka polska, znajdująca się w tak wyjątkowym momencie dziejowym, powinna odwoływać się do tradycji narodowej czy też stawiać na nowoczesność, aby nie odstawać od sztuki międzynarodowej. Ścierały się tutaj poglądy członków z jednej strony „Warsztatów Krakowskich” i „Ładu”, a z drugiej – „Praesensu” i „Bloku”. Czy porozumienie było możliwe? Odpowiedź na to pytanie dają polskie ekspozycje na Wystawach Światowych w Paryżu w latach 1925 i 1937.

Dr Józef A. Mrozek jest historykiem wzornictwa, w latach 2006-20016 kierował Katedrą Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor licznych publikacji z dziedziny wzornictwa, sztuki stosowanej i architektury.

Spotkanie towarzyszyć będzie wystawie prac pokonkursowych, nadesłanych na konkursy „3D – Dziedzictwo dla design” i „Uwolnij Pegaza”. Wykład wpisany jest w projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” Gminy Miejskiej Kraków.