Wystawa: Ludzie z Fabryki Porcelany w Gdyni

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym można po raz kolejny zobaczyć wyjątkowe naczynia, na których widać ślady rąk ich twórców.

Serwis „Ślad człowieka” powstał w fabryce, jednak od innych naczyń z tamtejszej linii produkcyjnej różni się tym, że wykonujący go pracownicy mieli rękawiczki, które zanurzono wcześniej w solach kobaltu. To one zostawiały na naczyniach ślady niewidoczne aż do czasu wypału. W piecu kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób na porcelanie został ślad ludzkich rąk.

Te wyjątkowe naczynia to część projektu „Ludzie z Fabryki Porcelany”, realizowanego w Ćmielowie. Został on sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2018.

Wystawa, którą można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowana była chociażby na Design March w Islandii w 2016 roku, Design Book w Czechach w 2017 czy podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Entograficznym w Lublanie. Mogli ją także oglądać uczestnicy zeszłorocznej edycji Łódź Design Festiwal.

Wystawę można oglądać od 16 listopada do 31 grudnia 2018 codziennie oprócz świąt w godz. 10.00 – 18.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, budynek IV, galeria F0.20 przy al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni. Wstęp wolny.

Kuratorzy wystawy: Ewa Klekot – antropolożka, Uniwersytet Warszawski i School of Form w Poznaniu, Arkadiusz Szwed – ceramik, School of Form.

Organizator: Centrum Designu Gdynia (PPNT Gdynia)