Ściana Wolności Stanisława Bracha

Sto porcelanowych głów Marszałka na sto lat niepodległości Polski – w taki sposób Stanisław Brach uczcił okrągłą rocznicę.

Podczas, odbywającej się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ogólnopolskiej konferencji naukowej „Szkolnictwo artystyczne w Polsce Odrodzonej” był obecny także element plastyczny, a właściwie rzeźbiarski.

Dr hab. Stanisław Brach, prowadzący Pracownię Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP, zaprezentował swój najnowszy projekt „Ściana Wolności”. Złożyło się na nią sto podobizn Marszałka Józefa Piłsudskiego, odlanych w porcelanie w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież. Regał, na którym stanęły podobizny Marszałka, został wykonany z metalu przez firmę Łysoń, kolejnego partnera projektu. Trzecim  jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

„Marszałek” zadebiutował podczas tegorocznego Land Art. Festiwal, a po raz drugi  – jako jedna z prac na 54. Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim w Bolesławcu.

„Ściana Wolności” Stanisława Bracha będzie prezentowana do sierpnia 2020 roku, czyli do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą. Prawdopodobnie już w połowie stycznia zobaczymy „Ścianę Wolności” w Kordegardzie.