Wystawa: Bronisław Wolanin. Ceramika i rysunki

4 grudnia we Wrocławiu otwarcie wystawy, poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich ceramików.

Bronisław Wolanin (ur. 1937, zm. 2013) jest jednym z bardziej znanych polskich powojennych ceramików. Ukończył Liceum Plastyczne w Zamościu, po którym rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1962 roku uzyskał z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki w pracowni Julii Kotarbińskiej. Po studiach rozpoczął pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bolesławcu, gdzie uczył ceramiki. W 1964 roku został kierownikiem artystycznym i projektantem w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. W 1980 roku został dyrektorem artystycznym w nowo powstałych Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, które pomagał uruchomić. Pięć lat później powrócił do „Ceramiki Artystycznej”. Pracował tam do 2012 roku.

W 2011 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego prace, także spod znaku ceramiki unikatowej, były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Otwarcie wystawy „Bronisław Wolanin. Ceramika i rysunki” odbędzie się 4 grudnia o godz. 13.00 w Centrum Sztuk Użytkowych wrocławskiej ASP przy ul. Traugutta 19/21.

Fot.: ASP Wrocław