Wystawa szkła EKSPERYMENT

Dziś otwiera się w Krośnie poplenerowa wystawa szkła. Prace jakich artystów i eksperymentatorów tam  zobaczymy?

„Eksperyment” to wystawa prezentująca prace, powstałe podczas Dolnośląskich Warsztatów Szkła Artystycznego. EKSPERYMENT, które odbyły się w dniach 15-25 sierpnia 2018 roku. Ich organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i są one kontynuacją tradycji festiwal e-Glass, odbywających się od 2008 roku. Przedsięwzięcie miało na celu wymianę doświadczeń w dziedzinie sztuki i wzornictwa szkła, wdrażanie innowacyjnych i odtwarzanie starych, często zapomnianych technik formowania szkła na gorąco, edukację artystyczną, twórcze podejście do materii szkła oraz jego popularyzację.

proj Igor Wójcik, fot. Stanisław Sielicki

W ramach projektu odbyły się otwarte dla publiczności pokazy i warsztaty wykonywania witrażu, formowania szkła na palniku gazowym, hutniczego formowania szkła na gorąco, warsztaty projektowania szkła dla studentów, działania plenerowe oraz sympozjum poświęcone szkłu artystycznemu i użytkowemu w kontekście współczesności i historii.

proj. Emilia Marcjasz

Projekt realizowany był w: Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), w Hucie Julia (Piechowice), w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej (Czechy) oraz na terenie dawnej Huty Karlsthal, obecnie Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce).

W przedsięwzięciu wzięli udział artyści, studenci, historycy sztuki, hutnicy i technologowie szkła. Wśród Studentów wrocławskiej ASP wymienić należy: Joannę Bujak, Klaudię Dobek, Dominikę Łaskę, Emilię Marcjasz, Katarzynę Pilic, a z warszawskiej ASP: Anetę Kilińską. Wspierający ich artyści to: Kalina Bańka, ILLOLA (Patryk Illo, Aleksandra Stencel), dr Mariusz Łabiński, prof. Ryszard Więckowski, Igor Wójcik, Magdalena Wodarczyk (gość specjalny) oraz prowadzący warsztaty plenerowe: Katarzyna Harasym i Jakub Kwarciński.

Wernisaż wystawy już dzisiaj o godz. 17.30. Ekspozycję będzie można oglądać od 18 stycznia do 31 marca 2019 w Centrum Dziedzictwa Szkła i w Piwnicach Przedprożnych w Krośnie.

Kurator wystawy: dr Mariusz Łabiński

Wystawa miała swoją premierę w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w dniach 16 listopada – 20 grudnia 2018.