Wystawa: Cała biała

Zima nad zatoką Pucką? Na pewno warto tam zajrzeć, bo już na początku lutego otwarcie wystawy kadry profesorskiej i doktorantów wrocławskiej Katedry Szkła.

2 lutego Manufaktura Szkła PuckGlas zaprasza na otwarcie wystawy „Cała biała”, na której zaprezentowane zostaną prace kadry profesorskiej i doktorantów wrocławskiej Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Biel jest absolutną dematerializacją przestrzeni, ta niematerialność bieli ujawnia się również w przezroczystości, aby biel mogła zaistnieć musi pojawić się jej antyteza / Czerń jako zaprzeczenie bieli-pustki jest absolutną materializacją nie-przestrzeni: nie ma nic, co mogłoby się zbliżyć bardziej do nie-przestrzeni niż czerń, pełnia o maksymalnej gęstości. Przestrzeń wewnętrzna rzeczy jest czarna. Zewnętrze odbija światło, biel – odbija światło. Czerń to nieobecność absolutna, biel – obecność, czerń to brak światła, biel – jego pełnia. / Symbolika bieli jest powszechna w większości kultur, jest odniesieniem do czystości duszy, ciała i umysłu – swoistej nieskazitelności i doskonałości. Biel jest uniwersalnym i wyabstrahowanym kolorem, obrazuje również pomysł, myśl, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Jest najjaśniejszym kolorem w spektrum barw. Izaak Newton dokonał odkrycia, iż tylko białe światło dzieli się na swoje kolory składowe i odwrotnie, bo gdy połączymy barwy utworzone przez pryzmat i przepuścimy je przez kolejny, otrzymamy wiązkę białą. Biel jest barwą niekolorową, podobnie jak jej odpowiednik – czerń. Zajmuje szczególną pozycję wśród wszystkich barw; biel jest bliska absolutu, początku, jak i końca.

Tak wystawę widzi jej kuratorka, Agnieszka Leśniak-Banasiak, inspirując się tekstem L. Marin, O przedstawieniu, seria: Eseje o sztuce, Wydawnictwo: Słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2011

Katedra Szkła we Wrocławiu jako jedyna w Polsce uczy studentów projektowania szkła użytkowego i twórczości artystycznej w szkle, a Wydział Ceramiki i Szkła, w którego strukturach się znajduje, obchodzi w tym roku 70-lecie swojego istnienia. Efekty poszukiwań osób, które tworzą Katedrę Szkła, będzie można zobaczyć w Pucku. Ekspozycja będzie czynna od 2 do 28 lutego 2019 przy Starym Rynku 29 w Pucku.

Zobaczymy prace takich artystów, jak: Małgorzata Dajewska, Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska-Baluch, Agnieszka Bar, Kazimierz Pawlak, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Stanisław Sobota, Beata Mak-Sobota, Justyna Żak, Antonina Jaszczuk-Brzozowska, Wojciech Peszko, Kalina Bańka, Ryszard Więckowski, Barbara Zworska-Raziuk, Dagmara Bielecka, Małgorzata Wodarczyk, Beata Damian-Speruda, Anna Józefowska, Jagoda Nowak, Adam Włodarczyk, Kamila Mróz.

W Galerii Neon na wrocławskiej ASP można obecnie oglądać także wystawę szkła i ceramiki tamtejszych artystów.