ARENA DESIGN 2019: co zobaczymy?

W połowie marca wielu wielbicieli designu zjawi się w Poznaniu. Jeśli jeszcze się wahacie, czy do nich dołączyć, zobaczcie, jakie wystawy uświetnią tegoroczne ARENA DESIGN.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji ARENA DESIGNTransFormacje – rozumiane jako rozwój świata, który kształtuje człowiek, a także jako ewolucja zastanych form i idei. Zresztą sama definicja słowa „desing” także ulega ciągłym zmianom.

Wystawa „Zasoby”, które kuratorką jest Agata Nowotny, pokaże, w jaki sposób z surowców wytwarzane są piękne i funkcjonalne przedmioty. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć to, co ukryte, na co dzień dla nich niewidoczne, zajrzeć do wnętrza polskich fabryk i zobaczyć, jaką drogę musi przebyć produkt, aby trafić do sklepu. Kuratorka wystawy bierze na warsztat dziewięć polskich fabryk.

Na ekspozycji będziemy mieli okazję zobaczyć krzesła z giętego drewna, produkowane przez Fameg, regał Tylko, sztućce Hefry, lampy Chors, szkła projektu Jana Sylwestra Drosta, produkowane w hucie Edwanex, kryształy z Huty Julia, historyczną porcelanę z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”, rzemieślnicze wyroby manufaktury Majoliki, ceramikę łazienkową z Koła. Przestrzeń wystawy zaprojektowało Grynasz Studio.

Podczas ARENA DESIGN 2019 zobaczymy także wystawę „195x: How old is modern?”, której kuratorką jest Emilia Obrzut. Na ekspozycję trafią przedmioty marki 195x, która zajmuje się dystrybucją przedmiotów spod znaku polskiego wzornictwa vintage, będących przykładami ponadczasowej formy. Za projektem ekspozycji wystawy stoją Kaja Nosal i Anna Wręga z ONTO studio.

12 marca poznamy zwycięzców i wyróżnionych konkursu TOP DESIGN award 2019, do drugiego etapu którego nominowane zostały 22 produkty w 10 kategoriach. W dniach 12 – 15 marca będzie można oglądać wszystkie przedmioty zakwalifikowane do finału w takich kategoriach, jak: przestrzeń domowa, kuchnia, łazienka, przestrzeń publiczna, elektronika użytkowa. Projekt wystawy przygotowała Maria Jeglińska, dyrektor kreatywna ARENA DESIGN 2019.

W czasie tegorocznej edycji poznańskiej imprezy po raz pierwszy zostaną przyznane wyróżnienia dla Projektanta Roku. W tym roku otrzymają je: Fenek Studio, Michał Loba i Nikodem Szpunar. Wybór ich projektów będzie można oglądać na osobnej wystawie.

Z okazji targów specjalną prezentację swoich projektów przygotowało także studio Massproductions, założone przez Magnusa Elebäcka i Chrisa Martina.

Zespół Massproductions

Wystawy główne w ramach ARENA DESIGN 2019 będzie można oglądać w dniach 12 – 15 marca 2019 w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 14. W programie znalazły się także wystawy towarzyszące, jak chociażby prezentacja Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych czy Stowarzyszenia loveOriginal.

Zerknijcie także koniecznie na wydarzenia w ramach projektu “Miasto Żyje Designem”, towarzyszącemu ARENA DESIGN.