Polska ekspozycja na XXII Triennale di Milano

Bohaterami naszej ekspozycji są… grzyby. A ich współzależność z drzewami czy człowiekiem pokazana została na zrozumiałych dla każdego i bardzo estetycznych infografikach.

Już 1 marca rusza jedno z najważniejszych światowych wydarzeń, poświęconych projektowaniu – Triennale di Milano. Twórcom z kilkudziesięciu krajów przyszło zmierzyć się z tematem, zaproponowanym przez kuratorkę tegorocznej edycji Paolę Antonelii„Broken Nature: Design Takes on Human Survival”. Efekt tych zmagań będzie można zobaczyć na szeregu ekspozycji, które będą odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób projektowanie może przyczynić się do odbudowy zerwanych więzi między człowiekiem a naturą.

Do współpracy przy tworzeniu polskiej wystawy na XXII Triennale di Milano Instytut Adama Mickiewicza zaprosił trójkę twórców: kuratorkę Agatę Szydłowską, artystkę wizualną Małgorzatę Gurowską i architekta Macieja Siudę. To oni stoją za MYKOsystem, czyli projektem, będącym studium jednego materiału – w tym wypadku drewna, a właściwie celulozy – widzianego z perspektywy różnych gatunków.

Ważnym wątkiem we współczesnym projektowaniu jest tzw. biodesign. Polega on na poszukiwaniu materiałów i rozwiązań tworzonych z użyciem innych gatunków tak, aby całość była bardziej przyjazna środowisku. To bardzo ciekawy i ważny nurt, jeśli jednak przyjrzymy się procesom zachodzącym w środowisku, okaże się, że naturalne materiały, takie jak surowe drewno, zawsze będą biodegradowalne. A kluczową w tym rolę odgrywają grzyby. I właśnie to królestwo organizmów żywych uczyniliśmy bohaterami naszej wystawy – mówi Agata Szydłowska, w wywiadzie z twórcami, zamieszczonym w serwisie Culture.

Twórcy polskiej ekspozycji chcą uświadomić, że bez grzybów żadne drzewo nie tylko nie mogę ulec rozkładowi, ale także wyrosnąć. Na wystawę o grzybach składa się drewniana instalacja, którą dopełniają grafiki oraz wideo. Muzykę na potrzeby przedsięwzięcia skomponowała Joanna Halszka Sokołowska.