Wystawa: Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci

22 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Dizajnu w Kielcach otwarcie wystawy poświęconej twórcy ponad 400 znaków graficznych, które przez ostatnie dekady towarzyszyły i wciąż towarzyszą Polakom.

Już w najbliższy piątek w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach otwarcie wystawy poświęconej Karolowi Śliwce (1932-2018), która cieszyła się tak ogromnym powodzeniem, gdy była wystawiana w Muzeum Miasta Gdyni. Wówczas obejrzało ją ponad 14 tysięcy osób, co jest ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) przyznało wystawie tytuł Projektu Roku w Polskim Konkursie Graficznym.

To największa do chwili obecnej wystawa monograficzna, poświęcona Karolowi Śliwce, a teraz także hołd złożony zmarłemu w ubiegłym roku artyście. Na ekspozycję złożyły się nie tylko projektowane przez niego logotypy, ale także projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego archiwum twórcy. Uzupełniły je eksponaty z muzeów i kolekcji prywatnych.

Karol Śliwka projektował nie tylko logotypy, które zna każdy Polak, chociaż nie zdaje sobie sprawy, kto jest ich autorem. Ma na koncie także projekty opakowań, okładek książek, płyt, plakaty, znaczki.

Kuratorzy: Patryk Hardziej, Agata Abramowicz, Agnieszka Draczkowska
Architekt wystawy: Dominika Janicka / AD12 Studio
Partner strategiczny: PKO Bank Polski
Partner wystawy: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Biblioteka Narodowa, DS. Smith, E. Wedel, Hardziej Studio, Design Of PRL

Wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” będzie można oglądać do 19 maja 2019.