Zmarł Zdzisław Wróblewski

W wieku 91 zmarł wieloletni zasłużony projektant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Zdzisław Wróblewski (1927 – 2019) urodził się w Żurominie. Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obronił w pracowni prof. Czesława Knothe. Zaraz po ukończeniu studiów, w 1954 roku związał się z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował do 1968 roku.

W tamtejszym Zakładzie Meblarskim pracowali: Jan Kurzątkowski, Jerzy Sołtan, Tadeusz Kasprzycki, Olgierd Szlekys, jak i młodsza generacja: Maria Chomentowska, Irena Żmudzińska, Maria Białówna, Andrzej Latos, Zbigniew Maleszewski, Stanisław Soszyński, Hieronim Śliz, Maciej Żwinis.

Zdzisław Wróblewski był autorem i współautorem kilkudziesięciu projektów mebli, zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Część z nich została wdrożona do produkcji masowej.

Po reorganizacji IWP w 1960 roku projektant trafił do powołanego wówczas Zakładu Estetyki Wnętrz. W latach 1960-63 zaprojektował tam system mebli segmentowych do samodzielnego montażu. Zestaw ten zdobył wiele nagród i był potem produkowany przez Łódzkie Fabryki Mebli. Zdzisław Wróblewski zaprojektował także naczynia i sztućce dla pasażerów PLL LOT (1968), ale ma na koncie także projekty urządzeń AGD, kuchenek gazowych, pieca centralnego ogrzewania.

Po zakończeniu przygody zawodowej z IWP projektant kontynuował podjętą kilka lat wcześniej współpracę z Biurem Projektów Przemysłu Węglowego w Gliwicach, projektując wnętrza śląskich kopalni. Na początku lat 90. Zaprojektował modułowe kioski handlowo-gastronomiczne.

Źródło: IWP