Wystawa: W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz (1924-2002) – projektant szkła

Po niesamowitej szklano-ceramicznej ekspozycji w ramach wystawy „Cudotwórcy” Muzeum Narodowe we Wrocławiu szykuje kolejną ucztę – wystawę monograficzną niezwykłego projektanta.

Jak czytamy w zapowiedzi wystawy na stronie wrocławskiego Muzeum Narodowego, planowana ekspozycja to zwieńczenie wspólnego projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu wzornictwa XX w. Muzeum i Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie. Celem było upowszechnienie wiedzy o jednej z postaci polskiego wzornictwa – Jerzym Słuczanie-Orkuszu.

To jeden z pierwszych absolwentów wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom obronił w 1953 roku. Przez pół wieku swojej pracy zawodowej pracował w wielu miejscach: w Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku, w Spółdzielni „Lumet” w Poznaniu, był kierownikiem artystycznym w hucie szkła przy Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie, projektował także w Hucie Szkła Gospodarczego „Tarnowiec” w Tarnowcu.

Wystawę „W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz (1924-2002) – projektant szkła” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać w dniach 25 czerwca – 29 września 2019. Kuratorkami są dr Barbara Banaś i Aleksandra Skorek. Ekspozycja zbiega się w czasie z jubileuszem 50-lecia uruchomienia huty szkła na krakowskim Zabłociu. Wystawa prezentowana będzie także w Krakowie.

Nie mogę się już doczekać, a Wy?