11. Baltic Mini Textile Gdynia

W Gdyni zostanie zaprezentowanych 50 miniatur tkackich, wybranych spośród setek prac przysłanych przez artystów z całego świata.

Na wystawie można będzie zobaczyć najciekawsze i najlepsze artystycznie miniatury, wybrane przez jury konkursu 11 Baltic Mini Textile Gdynia, wyłonione spośród 324 prac, zgłoszonych przez 155 artystów z całego świata.

Jak zauważają organizatorzy wystawy, za szczególną wartością miniatur tkackich przemawia fakt, że są one ściśle powiązane z kierunkami twórczych poszukiwań sztuki współczesnej. Niewielki wymiar prac pozwala artystom eksperymentować ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, umożliwia także zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów.

Baltic Mini Textile Gdynia jest organizowany w Gdyni od 1993 roku. Przez 25 lat wyrobił sobie taką renomę, że dołączył do grona prestiżowych międzynarodowych przeglądów miniatur tkackich. Początkowo było to triennale, potem biennale, a od 2004 roku – znów triennale. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni, uprawiająca tkaninę artystyczną, malarstwo na jedwabiu, rysunek i ceramikę.

Kurator: Anna Śliwa
Wernisaż wystawy: 8 marca godz. 18.00.

Wystawę będzie można oglądać od 9 marca do 9 czerwca 2019 w Muzeum Miasta Gdyni.