Wystawa: Marian Musiał. Fotografie

W połowie marca w Kielcach otwarcie wystawy prac fotografa, który przez ponad 50 lat prowadził zakład fotograficzny w Suchedniowie, będąc jedynym fotografem w regionie.

15 marca o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc otwarcie wystawy „Marian Musiał. Fotografie”. To kolejna ekspozycja, prezentująca dorobek fotografików, związanych z regionem świętokrzyskim. Gościem specjalnym wernisażu będzie wnuk autora zdjęć, Jan Anderman.

W archiwum Mariana Musiała znajduje się kilka tysięcy klatek negatywów, wykonywanych od lat 40. XX wieku oraz wiele odbitek na ówczesnym materiale. Niestety, niektóre negatywy są zniszczone lub też zaginęły. Jeśli chodzi o tematykę, dużo jest fotografii dzieci, także w studiu, zdjęcia powojennego Suchedniowa, przyroda, zdjęcia o charakterze reportażowym, dokumentacje nieistniejących już okolicznych zakładów przemysłowych.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia. Zdjęcia na jej potrzeby wypożyczyła Fundacja Archeologia Fotografii, na stronie której można obejrzeć 3500 zdigitalizowanych zdjęć Mariana Musiała. Opracowanie archiwum artysty odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

<><><><><> 

Marian Musiał urodził się w 1916 roku w Koźle w gminie Maluszyn, powiat. Radomsko. Po ukończeniu szkoły zawodowej w Jędrzejowie i rozpoczął praktykę w zakładzie fotograficznym Z. Pośpieszyńskiego w Radimiu. Pierwszy własny aparat skonstruował sam. W 1939 roku walczył jako kawalerzysta pułku im. Jana III Sobieskiego. Po upadku Warszawy oddział rozwiązano, a Marian Musiał wrócił w kieleckie, gdzie współpracował z partyzantami, wykonując zdjęcia do fikcyjnych dokumentów. W 1942 roku, wędrując po wsiach Kielecczyzny, sfotografował przypadkowo spotkaną dziewczynę, która została potem jego żoną. W 1945 roku złożył egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Kielcach, pracował wówczas w zakładzie fotograficznym „Sztuka” w Skarżysku Kamiennej. Rok później otworzył własny zakład „Tęcza” w Suchedniowie. Przez 50 lat dokumentował życie mieszkańców regionu. Brał udział w konkursach fotograficznych, wystawach zbiorowych, śledził twórczość artystów fotografików, z wieloma z nich utrzymywał kontakty towarzyskie. Zmarł w 2001 roku w Suchedniowie.