Estetyka Nowoczesności – vintage w Gdyni

30 marca w gdyńskich Halach Targowych odbędzie się szereg wydarzeń, które z pewnością zainteresują fanów polskiego powojennego wzornictwa.

Miasto Gdynia i Hale Targowe w Gdyni zapraszają na otwarcie nowego cyklu pod hasłem „Estetyka Nowoczesności – o odrodzeniu polskiego wzornictwa w II poł. XX wieku”. Planowane w jego ramach spotkania zainteresują z pewnością wielbicieli przedmiotów spod znaku polskiego powojennego designu.

Jak zapowiadają organizatorzy, na spotkaniach pojawi się tematyka zmian zachodzących w polskiej sztuce użytkowej, rosnącego zainteresowania polskim designem, ale także zagadnienie przywracania przedmiotów sprzed dekad współczesnym użytkownikom, wnętrzom, np. za sprawą renowacji czy tworzenia kolekcji.

Wydarzenie ma być w założeniu także hołdem oddanym miejskim Halom Targowym i powrotem do tego, jakim miejscem były w latach 60.-90.

W sobotę o godz. 12.00 będzie można wziąć udział w spotkaniu z kolekcjonerem, zafascynowanym polskim powojennym wzornictwem – Adamem Szczepańskim. Odbędzie się ono pod hasłem „Kolekcje nowoczesności”. Dlaczego akurat nowoczesność? Bo ta, w zależności od dekady, czerpała z odmiennych wartości, przybierała różne formy, nieraz inspirowane sztuką ludową, a nieraz oderwane od rzeczywistości, futurystyczne.

lampki ze zbiorów Adama Szczepańskiego

W programie spotkania „Kolekcje nowoczesności”, oprócz wykładu Adama Szczepańskiego, także dyskusja  z udziałem Arkadiusza Brzęczka, prezentacja przedmiotów kolekcjonerskich, mini wystawa kolekcji, a uczestnicy mogą liczyć na porady i praktyczne wskazówki odnośnie kolekcjonowania. W planach jest poszerzenie cyklu „Estetyki Nowoczesności” o elementy odnawiania i konserwacji.

Także w sobotę w godz. 9.30 – 14.00 odbędzie się Giełda Vintage „z koca i z ręki” w alejce przy Hali Rybnej. Uczestnicy zwolnieni są z opłaty targowej.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Kameralne Hal Targowych.