Wykład o opakowaniach w PRL-u

24 marca w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędzie się wykład kolekcjonera o estetyce polskich opakowań w latach 1957-79.

W niedzielę o godz. 12.00 w czytelni Instytutu Dizajnu w Kielcach odbędzie się spotkanie „A towar i tak pójdzie… Estetyka polskich opakowań w latach 1957-1979”, podczas którego Damian K. Dudek przybliży temat ujęty w tytule, wspierając się obiektami ze swojej kolekcji. Powie o staraniach polskich projektantów o to, aby w trudnych czasach PRL-u opakowania były ciekawe, czytelne i atrakcyjne.

Chociaż opakowania to obiekty często niedoceniane, lekceważone, stanowią one najważniejszy element grafiki reklamowej w kontakcie producenta z klientem. Pod koniec lat 50. polscy dziennikarze, artyści i projektanci, znużeni otaczającą ich drukowaną brzydotą, postanowili zająć się ulepszeniem opakowań. Efektem tej inicjatywy było kilka wystawa w galeriach BWA w latach 60., które zwróciły uwagę na fakt, że projektowanie graficzne to także sztuka.

Zdjęcie z profilu na FB Design Of PRL

<><><><> 

Damian Krzysztof Dudek zajmuje się grafiką użytkową, wzornictwem przemysłowym oraz promowaniem polskiego projektowania graficznego z lat 1945-89 poprzez projekt Design Of PRL. Studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Liczne obiekty z jego kolekcji prezentowane są w Instytucie Dizajnu w Kielcach, na trwającej obecnie wystawie „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.