Wystawa Natalii Kopytko „Droga prowadzi przez szafę”

8 marca w Krakowie finisaż wystawy, opowiadającej o dzieciństwie lat 80-tych, w które nagle wdarła się nadmierna ilość bodźców.

Krakowska ARTzona zaprasza w najbliższy piątek na finisaż wystawy Natalii Kopytko „Droga prowadzi przez szafę”. Pokazuje pamięć o dzieciństwie, które miało miejsce w latach 80-tych ubiegłego stulecia, o mieszkaniu, zakorzenionym w tradycji PRL-u, o momencie, gdy w tę przestrzeń wkroczyła popkultura Zachodu, pełna kolorowych zabawek, markowych ubrań, muzyki. Czy świat z telewizora był tylko utopią?

(…) Z dzieciństwa pamiętam drewniane, wysokie schody na strych, zapach i kurz, który unosił się z każdym krokiem w górę. Od pierwszego dnia, kiedy weszłam po latach do domu dziadków, codziennie wychodziłam na strych. Kiedy poszłam tam po raz pierwszy, nic nie zauważyłam. Wydawało mi się, jakby wszystko było pokryte grubą warstwą sadzy, czarną kleistą mazią, wszędzie unosił się pył i słodki zapach odchodów małych gryzoni, które korzystały z przestrzeni podczas nieobecności ludzi. Na strychu nie ma prądu, panuje tam wieczny półmrok, przez kilka godzin w południe światło przebija się przez małe, zakurzone okna.
Codziennie wychodziłam po wysokich drewnianych schodach otwierałam skrzypiące, ciężkie drzwi, przekraczałam próg i wkraczałam do innego świata, świata w pewien sposób „zasuszonego”, spreparowanego. Z dnia na dzień zauważałam coś nowego, cenne przedmioty gdzieś ukryte w cieniu, w kącie, przykryte sadzą, kurzem lub starym kożuchem chroniącym przed zimowym mrozem lub letnim upałem. Nadal tam trwały, może dlatego, że zaschły, zastygły w bezruchu w innym wymiarze.(…)

Tak wyglądają wspomnienia Natalii Kopytko, która urodziła się w 1981 roku w Brzesku, pochodzi z Łysej Góry, a mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką krakowskiej ASP i asystentką na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w ceramice, plastiku, tkaninie, tworzy także krótkie filmy. Fascynuje ją popkultura. W 2017 roku wydała album „Łysa Góra. Ludzie i ceramika”. Od 2010 roku tworzy z Marcinem Sipiórą pracownię ceramiki Diploo Studio.

Finisaż wystawy 8 marca o godz. 18.30 w ARTzonie na os. Górali 4 w Krakowie.