Suknie ślubne ze spadochronów

26 kwietnia podczas wykładu w Warszawie dowiecie się, czemu po wojnie szyto stroje ślubne ze spadochronów.

Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej zaprasza na wykład dr Anny Straszewskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk pt. „Stroje ślubne ze spadochronu – historia i legenda”.

„W czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych niemal na całym świecie wielką popularnością cieszyły się suknie ślubne ze spadochronów, stając się charakterystycznym znakiem swoich czasów. Spadochrony docierały do Polski za sprawą zrzutów alianckich, a w większej ilości pojawiły się na czarnym rynku po lądowaniu w Normandii. Wykorzystywano również jedwab naturalny i sztuczny ze spadochronów niemieckich. Po wojnie w paczkach z Zachodu przychodziły rozprute nylonowe czasze pochodzące z demobilu. Moda ta wynikała z powszechnego niedoboru tkanin i reglamentacji spowodowanych przestawieniem produkcji włókienniczej na potrzeby przemysłu zbrojeniowego, a także zniszczeniami w trakcie działań wojennych. Odczytywana jest jednak nie tylko jako przejaw kobiecej zaradności i pomysłowości, ale także jako wyraz tęsknoty za normalnością i chęcią bycia modną w nieludzkich czasach. W niektórych wypadkach zyskała rangę symbolu patriotyzmu i bohaterstwa” – piszą organizatorzy wydarzenia. Czujecie się zachęceni?

Jeśli tak, to wykład już w najbliższy piątek, 26 kwietnia o godz. 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki – Oddział Warszawski przy Rynku Starego Miasta 27. Wstęp na wykład wolny.