Barwy świata całego – ilustracje Jana Marcina Szancera

27 maja w POLIN debatę poświęconą ilustratorowi, którego prace uwrażliwiały pokolenia i wpłynęły na kształt ilustracji książkowej w Polsce.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na spotkanie, podczas którego popularni ilustratorzy i autorzy książek porozmawiają o dziedzictwie Jana Marcina Szancera i jego wpływie na całe pokolenie polskich twórców.

Zebrani spróbują odpowiedzieć na pytania: czym charakteryzowała się twórczość Szancera? Jak odbierany był w powszechnej recepcji? Jaki wpływ miała jego twórczość dla rozwoju ilustracji książkowej w Polsce?

Debatę poprowadzi Olga Wróbel – kulturoznawczyni, krytyczna literacka, jedna z prowadzących bloga Kurzojady, autorka komiksów.

Udział wezmą:

Prof. Janusz Górski – grafik, projektant książek, profesor ASP w Gdańsku, kieruje Pracownią Projektowania Graficznego. Nagradzany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Redaktor serii wydawniczej „Biblioteka Typografii”.

Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie” oraz „Filmie”. Wydał dwie książki: „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce”.

Teresa Wilbik-Stanny – ilustratorka, ukończyła Wydział Grafiki ASP w Warszawie w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Autorka znakomitych ilustracji i opracowań graficznych książek i czasopism dla dzieci. Zdobyła wiele wyróżnień krajowych i zagranicznych, w tym Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.

Krystyna Michałowska – ilustratorka, graficzka, malarka. Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Warszawie w pracowniach: Jana Wodyńskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Henryka Tomaszewskiego, Jana Marcina Szancera.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 27 maja o godz. 18.00. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na debatę nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na Sali.

Spotkanie towarzyszy wystawie „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”.