Ikony designu: polskie figurki

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu zaprasza 25 maja na spotkanie wokół polskich figurek, zwanych także rzeźbami kameralnymi.

Jeśli porcelanowe figurki kojarzą wam się z damami w krynolinach i zwierzem, gdzie ważny jest detal, to może jeszcze nie spotkaliście na swojej drodze figurek, projektowanych w latach 1956-65 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przez Hannę Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego, Mieczysława Naruszewicza i Henryka Jędrasiaka. Chociaż figurki już wówczas kosztowały niemałe pieniądze, teraz kolekcjonerzy na rzadsze egzemplarze lub w rzadko spotykanych malaturach są w stanie zapłacić sumy, które przyprawiają o zawrót głowy.

Kotka leżąca – Mieczysław Naruszewicz

Podczas spotkania w Poznaniu Michał Błaszczyński opowie o figurkach, produkowanych w polskich fabrykach porcelany i porcelitu. Będzie to także okazja do wysłuchania opowieści o swoistym fenomenie rzeźby kameralnej, jej pochodzeniu i europejskich kontekstach.

Spotkanie w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu jest skierowane do dorosłych i młodzieży i odbywa się w ramach cyklu „Ikony designu”. Podczas spotkań pojawiają się takie kwestie, jak: czym jest dobry design, czy przedmiot użytkowy musi być piękny, czy wystarczy, aby był funkcjonalny i co sprawia, że przedmiot zyskuje status ikony.

Spotkanie odbędzie się 25 maja o godz. 13.00 – Góra Przemysła 1, Poznań.