Impulsy. Ceramika Romana Szlachetki

16 maja w Galerii Lipowa 3 w Krakowie wernisaż wystawy monograficznej wieloletniego projektanta fabryki w Ćmielowie.

Po raz pierwszy w swojej historii wystawienniczej Galeria Lipowa 3 przedstawi prace artysty, którego nie ma już pośród nas. To duże wyzwanie i odpowiedzialność. Ogromny ładunek emocjonalny trzeba wstawić w wystawiennicze ramy i schematy; dorobek artystyczny całego życia posegregować, przebrać, wybrać, część odrzucić…

Roman Szlachetka

W przypadku Romana Szlachetki to wyzwanie szczególnie trudne, gdyż był twórcą ambitnym  pracowitym. Działając przez lata w ćmielowskiej fabryce projektował nowe fasony i odnawiał stare, starając się, by forma poszczególnych elementów, wygodna i użyteczna, stała także na wysokim poziomie estetycznym. Równocześnie tworzył prace bardzo osobiste, liryczne, niekiedy nostalgiczne – wspomnienia z podróży, subtelne ujęcia przyrody, abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie – tłumaczy kuratorka wystawy, Aleksandra Skorek.

Fason “Pułaski”

„Impulsy. Ceramika Romana Szlachetki” to w założeniu nie tylko ekspozycja „in memoriam”, ale przede wszystkim wystawa ceramiki, porcelany, a więc materiału kruchego, delikatnego, z którego powstają obiekty o walorach użytkowych i estetycznych jednocześnie.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą głównie ze zbiorów rodzinnych. Wernisaż wystawy 16 maja o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 20 lipca (pn-pt – 10.00 – 18.00, sb 10.00 – 16.00). Wstęp wolny.

Projekt współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

Formy przestrzenne z porcelany

<><><><><> 

Roman Szlachetka (1954-2012) – projektant ceramiki, rzeźbiarz, malarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom 1980). Artysta wszechstronny, jednak to w porcelanie stworzył najciekawsze prace, zarówno malarskie – obrazy na porcelanie, jak również formy rzeźbiarskie, a zwłaszcza porcelanowe litofanie. Twórczość prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. W latach 1980-2001 pracował w Zakładach Porcelany “Ćmielów” jako projektant. Był autorem wielu form użytkowych, a także fasonów, m.in. Pułaski, Jenny, Gaja, Feston.