Wystawa: Meble kombinowane

W ramach Łódź Design Festival będzie można oglądać wystawę mebelków dla lalek i mebli dziecięcych z PRL-u.

Od 17 do 26 maja w Łodzi można odwiedzić wystawę „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych z PRL-u”. Na ekspozycji, przygotowanej przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, znajdą się mebelki produkowane przez rodzime spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku. Muzeum posiada w swoich zbiorach największą w kraju kolekcję tego typu zabawek: stoły, krzesła-patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki, czyli miniaturowe meble z pokoików lalczynych, przybliżające styl polskich wnętrz mieszkalnych z tego okresu.

A dlaczego „meble kombinowane”? To nazwa zestawów mebli, typowych dla PRL-u, którymi można było urządzić niemal całe mieszkanie i pełniły różnorodne funkcje. Wystawa prezentuje kombinacje różnych zestawów salonowych, kuchennych, łazienkowych i ogrodowych, ale również porusza zagadnienie ich projektowania w czasach PRL-u.

Zwiedzający dowiedzą się zatem, kto był projektantem tego typu zabawek, jak wyglądał proces projektowy od momentu pojawienia się pomysłu w głowie po realia, z jakimi musiał się zmierzyć twórca mebelków dla lalek, a także do jakich narzędzi i maszyn miał dostęp.

Na wystawie zostanie także przedstawiona sylwetka projektanta Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Radość” w KrakowieStanisława Dąbrowy-Kostki. Będzie można zapoznać się z wywiadem z projektantem, a obok niego także archiwalia, przybliżające produkcję, historię i funkcjonowanie dwóch spółdzielni zabawkarskich: wspomnianej „Radości” oraz Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” z Kielc. One dwie w latach 1968-1969 w największym stopniu zaopatrywały polski rynek w mebelki dla lalek.

Oprócz polskich mebelków na wystawie będzie można zobaczyć także kilka przykładów mebelków zagranicznych, wyprodukowanych w NRD i ZSRR.

Ekspozycję uzupełniają przykłady projektów mebli dla dzieci, a wśród nich dziecięca wersja krzesła „Aga” projektu Józefa Chierowskiego oraz projekty mebelków, skany katalogów zabawek, zdjęcia mebli i porady racjonalizatorskie dla twórców. Dopełnieniem będzie film z Kroniki RP „Z własnym krzesełkiem” z 1980 roku.

Zainteresowani tematem zabawek pamiętają zapewne, że pierwsza odsłona wystawy „Meble kombinowane…” miała miejsce w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 31 marca 2017 do 25 marca 2018 roku. Wówczas na ekspozycję trafiły nie tylko obiekty ze zbiorów kieleckiego muzeum, ale także z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych.

Na wystawę podczas Łódź Design Festival trafi około 70 kompletów mebelków dla lalek i 8 mebli dziecięcych. Oprócz zbiorów muzealnych są to także obiekty z prywatnej kolekcji Katarzyny Hodurek-Kiek, kuratorki wystawy.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 17 – 26 maja 2019 w Centrum Festiwalowym Art._Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Obowiązuje bilet wstępu na Łódź Design Festival.