Wystawa ceramiki z Ćmielowa

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w Noc Muzeów zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki ćmielowskiej. Doskonała wiadomość!

Dział Ceramiki Muzeum Ceramiki w Bolesławcu organizuje w ramach Nocy Muzeów, czyli 18 maja, wernisaż wystawy czasowej „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Wystawa ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”. O godz. 17.00 uroczyste otwarcie wystawy, połączone z oprowadzaniem kuratorskim, a o 19.00 kolejne oprowadzanie kuratorskie. W godz. 17.30 – 21.00 Muzeum zaprasza na warsztaty zdobienia porcelany.

Iza z chodzieskiego porcelitu – proj. Józef Wrzesień

W Muzeum Narodowym w Kielcach znajduje się największa w kraju kolekcja ceramiki z wytwórni w Ćmielowie. Manufaktura w Ćmielowie powstała z inicjatywy Jacka (Hiacynta) Małachowskiego herbu Nałęcz, a Fabryka w Ćmielowie rozpoczęła swoją działalność w 1809 roku. Fabryka działa do dziś, teraz już jako Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., będąca największą w Europie fabryką cienkościennej porcelany. W swoim portfolio ma trzy marki: luksusowy Ćmielów, praktyczną Chodzież i nowatorskie Ćmielów Design Studio. Polskie Fabryki Porcelany należą do Grupy Kapitałowej Wistil.

Wystawa stanowi przegląd ceramiki ćmielowskiej, począwszy od połowy XIX wieku po rok 2000. Na ponad 350 eksponatach będzie można prześledzić  zmiany, jakie zaszły w technologii wytwarzania porcelany, różnorodność technik zdobniczych. Wśród autorów prac mamy takie nazwiska, jak: Bogumił Marcinek, Adam Siemaszko, Mieczysław Naruszewicz, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein, Wincenty Potacki.

Dział Ceramiki znajduje się przy ul. A. Mickiewicza 13 w Bolesławcu.