Wystawa: Z fabryki na salony! Porcelana „Giesche”, „Czuday”, „Huta Franciszka”

Muzeum Historii Katowic otwiera lada chwila wystawę porcelany „Giesche”, „Czuday”, „Huta Franciszka”. Można ją zobaczyć przedpremierowo w ramach Nocy Muzeów.

Na wystawie, której otwarcie już 22 maja, będzie można zobaczyć przedwojenną porcelanę z Katowic oraz Bykowiny (dziś dzielnicy Rudy Śląskiej), która zdobiła stoły najbardziej wymagającej klienteli.

Historia ta rozpoczyna się w 1920 roku, kiedy Richard Czuday wykupił małą fabrykę „Oberschlesische Porzellanfabrik Gebhardt & Barabasch”. W 1923 roku koncern Georg von Giesche’s Erben wykupił 51% jej udziałów, trzy lata później fabryka stała się częścią amerykańskiego koncernu Harrimana. 
W 1929 roku Richard Czuday otworzył własną fabrykę w Bykowinie na terenie byłej Huty Cynku „Franciszek”. W latach późniejszych obie fabryki pracowały na własny rachunek, lecz historia splotła ich losy i po wojnie zakłady zostały połączone.

Na wystawie znajdą się serwisy śniadaniowej, serwisy, wazony, figurki, puzderka. Porcelana ta jest bogato zdobiona, ręcznie malowana. Fabryki te produkowały także porcelanę na potrzeby hoteli czy restauracji, pojemniki apteczne, izolatory. Sprzedaż tych ostatnich przynosiła krocie podczas elektryfikacji miast.

Porcelana to jeden z największych zbiorów w Muzeum Historii Katowic. Oprócz zapowiadanej wystawy czasowej można ją także zobaczyć w Galerii Małej oraz na wystawach wnętrz mieszczańskich. W Galerii Małej zaprezentowano dalsze losy porcelany z Bogucic, od 1952 roku do dzisiaj. Na wystawie o wnętrzach mieszczańskich znaleźć można porcelanę „Giesche” i „Huta Franciszka”, jednak na czas trwania wystawy czasowej zostały wyróżnione oraz opatrzone opisami.

Wystawę „Z fabryki na salony!” można będzie oglądać w Budynku Głównym Muzeum Historii Katowic do 17 listopada 2019.

Muzeum przygotowało specjalny program, związany z wystawą z okazji Nocy Muzeów.