ŁDF: Korale Koloru Koralowego

Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie można obejrzeć wystawę wazonów i tkanin, której kuratorką jest Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Ekspozycja pozwala zatrzymać się chwilę nad kwestią koloru. Bo kolory osobno wyglądają inaczej, a zestawione ze sobą przestają być tak oczywiste jak wcześniej. Projektanci tworzą wyroby w danym kolorze z różnych powodów: bo są dostępne, modne, dobrze się sprzedają, bo je po prostu lubią i chętnie wracają do nich w swoich kolekcjach.

Na wystawie, której kuratorką jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, zaprezentowane zostały wazony i tkaniny, jednak bohaterem są nie kształty, ale kolory, wybrane przez projektantów dla podobnych przecież przedmiotów. Wystawie towarzyszy seria zdjęć, dokumentujących miejsca, w których wazony mimetycznie wpisały się w otoczenie, ukryły się.

Na ekspozycję trafiło około 40 przedmiotów 20 projektantów. Zestawienia te nie dają jednak żadnej gotowej odpowiedzi na pytanie o kolory, jest jedynie zaproszeniem do rozmowy o kolorystycznej tożsamości regionu Centralnej Europy, bowiem prace pochodzą z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Na wystawie można zobaczyć prace projektantów:
– Czechy: Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr
– Węgry: Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele
– Słowacja: Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova
– Polska: Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero

Wystawę można oglądać od 17 do 26 maja 2019 w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3, C1.

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza,
Współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Fise, Instytut Polski w Budapeszcie.

Wystawę można było w ubiegłym roku oglądać w Budapeszcie i Pradze.