Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci

To już szósta wystawa z cyklu „Polskie Projekty. Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni. Tym razem będzie o modzie.

Po raz pierwszy też bohaterką wystawy z tego cyklu będzie kobieta i to kobieta niezwykła – projektantka mody Barbara Hoff. Choć to postać znana wielu Polakom i niejeden stał w kolejce po jej projekty, twórczość Hoff nigdy nie była prezentowana na wystawie monograficznej.

W Gdyni będzie można zobaczyć wiele materiałów archiwalnych: rysunków, projektów, fotografii, filmów z pokazów oraz naturalnie ubrania sygnowane metką Hoffland. Te ostatnie wypożyczone zostały z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Może nie wszyscy wiedzą, że Barbara Hoff nie kształciła się na projektantkę odzieży. Jest historyczką sztuki, która od 1954 roku publikowała w „Przekroju” teksty o modzie. Dopiero potem stworzyła własną markę odzieżową.  

Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część „ikonosfery codzienności” Polski lat 70., 80. I 90. XX wieku. Poznajmy Barbarę Hoff i pozwólmy zainspirować się jej pomysłami – nie tylko na modę! – mówi Weronika Szerle, kuratorka wystawy.

Wernisaż odbędzie się 6 lipca o godz. 19.00, a wystawę będzie można oglądać do 20 października 2019 w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

Partner strategiczny wystawy: Reserved
Partnerzy wystawy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Gdynia Design Days, Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Fundacja Przekrój, FINA, NOTI, Klif.
Aranżacja wystawy: Studio 1:1