Genealogia – wystawa Moniki Patuszyńskiej

Początek lata obfituje w ciekawe wydarzenia we Wrocławiu, związane z ceramiką i szkłem. Dopiszcie w kalendarzu jeszcze jedną datę.

Projektantka to uzależniona od porcelany prowokatorka, która swobodnie bawi się konwencjami i formami. W obiektach, które tworzy, pojawiają się znane nam elementy, które odziera z funkcji, zestawia w nowe konfiguracje i każe odgrywać im zupełnie nowe role. Jej prace to kolaże elementów zapożyczonych z codzienności oraz doświadczeń zebranych podczas pracy w nowych miejscach i kulturach, przetworzonych przez artystkę, która jest twórcą-nomadą – piszą organizatorzy o nowej wystawie Moniki Patuszyńskiej, która 27 czerwca zostanie otwarta w galerii SiC! BWA Wrocław.

Artystka postanowiła przyjrzeć się historii swojej rodziny, sposobami przenoszenia żalów, narracjami rodzinnymi, proporcjami faktów i zmyśleń, przeinaczeń i ubarwień. Prace, które powstały w wyniku tych „badań” nie odtwarzają tej historii dosłownie. Poruszają także zagadnienia, które znalazły odzwierciedlenie już w poprzednich projektach, jak na przykład granica między unikatowością a masowością.

Ceramiczne obiekty to mieszanina dwóch, trzech odmiennych materiałów, które – stosując się do wszelkich zasad postępowania – nie miałyby szansy na połączenie. Tymczasem wypalone w piecu zaskakująco przylegają do siebie i scalają się w całość. Warto podkreślić, że strategia artystyczna Patuszyńskiej przypomina proces dziedziczenia, w którym pozornie niepasujące do siebie cechy czy elementy mogą tworzyć udane związki organiczne – mówi Asia Kobyłt, kuratorka wystawy „Genealogia”.

Wernisaż wystawy w czwartek, 27 czerwca o godz. 19.00 w galerii SiC! BWA Wrocław.

Identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch

<><><><><> 

Monika Patuszyńska – projektantka, twórczyni autorskiej metody odlewania z form gipsowych. W 1999 roku ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” oraz ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”. Od 2009 roku członek Międzynarodowej Akademii Ceramiki (AIC/IAC) z siedzibą w Genewie. W latach 2014-2016 Dyrektor Artystyczna Instytutu Dizajnu w Kielcach. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie.