Kazimierz Mann – wystawa w Krakowie

Od dzisiaj w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać prace malarza, grafika, projektanta. Warto zajrzeć.

Kazimierz Mann urodził się we Lwowie w 1910 roku. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej. Ukończył także malarstwo na wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W połowie lat 30. zamieszkał w Warszawie. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1939 roku otrzymał złoty medal Światowej Wystawy w Nowym Jorku.

Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał mozaiki, polichromie. Pracował także dla ówczesnych centrali handlu zagranicznego – Paged, Cetebe, Universal – jako autor wystaw i aranżacji targowych. W pracach Kazimierza Manna widać inspiracje pracami Picassa, Matissa, ale także rodzima etnografia.

Na wystawie „Kazimierz Mann, sztuka to sztuka” tworzą prace, które nie były dotychczas pokazywane publicznie. Muzeum Etnograficzne w Krakowie składa podziękowania Ewie i Wojciechowi Mannom za udostępnienie rodzinnej kolekcji.

Wystawę można oglądać do 28 lipca 2019 w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 w Krakowie.

Od siebie dodam, że Wojciech Mann napisał książkę o swoim ojcu. Szukajcie tytułu „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, wydanego nakładem Wydawnictwa Znak w ubiegłym roku.