Wystawa prac Eryki i Jana Drostów w Opolu (zdjęcia)

10 maja w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta została wystawa poświęcona dwójce projektantów. Jeszcze można ją zobaczyć osobiście, a zdjęcia z pewnością zaostrzą apetyt.

Wystawa nosi tytuł “Cora, Asteroid i inne… – Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost – porcelana i szkło” i, jak na otwarciu zastrzegała jedna z kuratorek, nie jest to wystawa monograficzna, ponieważ na ekspozycję trafiło tylko to, co zdołały pomieścić cztery muzealne sale i gabloty.

Podczas otwarcia wystawy nie zabrakło wzruszeń i niespodzianek. Jedną z nich było wręczenie Eryce i Janowi Drostom przez Wicemarszałka województwa Zbigniewa Kubalańcę odznak honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Warto tutaj dodać, że obydwoje artyści urodzili się na Opolszczyźnie i cieszy fakt, że w końcu doczekali się wystawy, poświęconej swojej twórczości właśnie w Opolu.

Reszta zaskoczeń stała się udziałem przybyłych na wernisaż. Nawet kolekcjonerów polskiej powojennej sztuki użytkowej zdziwiły niektóre obiekty w gablotach i na ścianach. Akademia Sztuk Pięknych udostępniła na wystawę teki z dyplomami artystów, które, jak zobaczycie na poniższych zdjęciach, są tak niesamowite pod względem graficznym, że mogły by z powodzeniem stanowić ozdobę niejednego wnętrza.

W ostatniej sali, poświęconej szklanym unikatom, znalazły się także odtworzone w szczególny sposób żyrandole z opolskiej Musiołówki, zaprojektowane przez Jana Drosta i niestety obecnie już niekompletne.

Zbigniew Kubalańca odznacza Państwa Drostów
Jan Sylwester Drost opowiadał o szklanej magii
Talerz zdobiony przez Jana Drosta
Jak wyżej
Resztki żyrandoli Jana Drosta, zaprojektowane do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Opola Musiołówka, wykonane w “Ząbkowicach”.

Kuratorki wystawy: dr Joanna Filipczyk, Marta Podstawa-Boulkrone
Współpraca: Elżbieta Gosławska
Wystawę można oglądać do 18 sierpnia 2019.