Wystawa: Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce

Warszawski Instytut Fotografii Fort już w najbliższy czwartek zaprasza na otwarcie wystawy. Będzie o modzie inaczej.

Założeniem wystawy jest pokazanie zmian, zachodzących w polskiej fotografii mody, powodowanych czynnikami ekonomicznymi, politycznymi, kulturowymi. Na ekspozycji znajdą się zdjęcia od roku 1918 przez PRL aż po czasy współczesne, a więc mamy modę w dwudziestoleciu międzywojennym, okresie stalinizmu, odwilży, rewolucji roku 68, epoki Gierka, Solidarności i stanu wojennego, a także okresu transformacji ustrojowej aż po czasy obecne.

Na przestrzeni tych stu lat zmieniała się Polska, ale zmieniała się także moda. Dokumentacją tego są sesje zdjęciowe w „żurnalach”, reklamy, katalogi, archiwa prywatne, Internet. Wystawa w Instytucie Fotografii Fort pokaże nie tylko zmiany w samej modzie, ale także zmieniające się sposoby komunikowania z klientem. Nie zabraknie też refleksji nad rolą nośników, na których prezentowana była i jest moda. Odwiedzający wystawę zobaczą różnicę między obrazami tworzonymi w realiach odgórnie sterowanego rynku PRL a gospodarką wolnorynkową.

Na ekspozycji znajdą się sesje prasowe i kampanie reklamowe blisko 70 autorów, wśród których znaleźli się m.in.: Tadeusz Rolke, Wojciech Plewiński, Krzysztof Gierałtowski, Jerzy Neugebauer, Jacek Poremba, Marek Straszewski, Magdalena Łuniewska, Zuza Krajewska, Sonia Szóstak, duet Wunsch&Samsel, Jacek Kołodziejski, Marcin Kempski, Rafał Milach, Szymon Rogiński, Paweł Fabjański, Dom Mody Limanka i wielu innych.

Kuratorzy: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora
Projekt identyfikacji wizualnej: Kaja Kusztra

Wernisaż wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” już 4 lipca o godz. 19.00 w Galerii IFF (Fundacja Instytutu Fotografii Fort) – Fort Mokotów, budynek 06 przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać od 5 lipca do 12 września 2019. Planowane są trzy oprowadzania kuratorskie:
– 7 lipca (niedziela), godz. 12.00
– 28 lipca (niedziela), godz. 12.00
– 8 września (niedziela), godz. 12.00

Wstęp na wernisaż i oprowadzania bezpłatny. Cena biletu w pozostałe dni: 12 zł normalny i 7 zł ulgowy.