Wystawa: KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

W Bydgoszczy można oglądać wystawę motorowerów Romet, produkowanych w Bydgoskich Zakładach Rowerowych.

Na ekspozycji w Exploseum oglądać można 11 motorowerów Romet, a wśród nich takie modele i typy, jak: Komar 230, 231 2338, 2352; Pony M1; Pegaz, Kadet 110 Automatic, Ogar 205, Chart 210 oraz wersja eksportowa Komara 232 – Mofa Condor 25.

Wystawa została zaaranżowana w taki sposób, że zwiedzający mogą zobaczyć warsztat motoryzacyjny, w którym serwisowane są motorowery. Są także tablice z podstawowymi danymi technicznymi danego modelu i typu, jak również charakterystyczne tablice BHP z hasłami znanymi z zakładów pracy z PRL-u. Ekspozycja w chronologiczny sposób przedstawia rozwój myśli technologicznej bydgoskich motorowerów.

Fot. Andrzej Damian Borsuk

Dziewięć z jedenastu obiektów, znajdujących się na wystawie, zostało zakupionych w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawę można oglądać w Exploseum przy ul. Alfreda Nobla w Bydgoszczy do 31 marca 2020. Jej autorem jest Łukasz Stachowiak, a za aranżację plastyczną odpowiada Ewa Widacka-Matoszko.

Strona Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy