Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Już 3 września na Wawelu będzie można oglądać porcelanę z Miśni z zamkowych zbiorów.

Jak czytamy na stronie Zamku, projekt urządzenia wystawy prezentującej całość zbiorów porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni związany jest z przygotowaniem nowego naukowego katalogu tych przedmiotów.

Historia wawelskiego zbioru porcelany miśnieńskiej rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy Wawel otrzymał od Tadeusza Wierzejskiego ponad 150 obiektów. Pojawiły się one w katalogu, wydanym w 1983 roku. Kolejne kupowane obiekty wybierane były tak, aby rozbudować kolekcję. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat kolekcję porcelany miśnieńskiej udało się podwoić i obecnie zbiór zalicza się do znaczących kolekcji europejskich i światowych.

Na co dzień kolekcja ta eksponowana jest w Zamku jako element dekoracji wnętrz. Wystawa, która zostanie otwarta już za tydzień, pozwoli obiekty te zaprezentować jako wybitne dzieła rzemiosła artystycznego. W trzech salach zostanie zaprezentowanych 450 obiektów.

Zwiedzanie z kuratorem wystawy zaplanowano na: 29 września, 27 października oraz 17 listopada. Wystawę można oglądać do 1 grudnia 2019.