Bydgoskie Fabryki Mebli – wystawa

Nie gdzie indziej jak w Bydgoszczy, można oglądać wystawę o historii tamtejszej fabryki mebli i spotkać jednego ze znanych miłośnikom mebli projektantów.

„Punkt podparcia. Rzecz o meblach bydgoskich” – tak zatytułowano wystawę, która pokazuje długą historię Bydgoskich Fabryki Mebli. Na ekspozycję trafiło kilka popularnych elementów wyposażenie wnętrz, które były produkowane tutaj w latach 60.

Twórcami tych najbardziej popularnych, najchętniej kupowanych, a więc i produkowanych na iście masową skalę byli chociażby Rajmund Teofil Hałas, Stanisław Lejkowski i Wacław Leśniewski. Wielbiciele powojennych polskich mebli dziś szaleją za projektami tej trójki, łowiąc je, odnawiając i wstawiając z radością do swoich mieszkań i domów.

Wystawę „Punkt podparcia” można oglądać w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy od 14 sierpnia do 28 września 2019. Wszystkie meble, które znalazły się na ekspozycji, zostały udostępnione przez Michała Kaliskiego, bydgoszczanina, który od lat zajmuje się renowacją mebli vintage.

Jest jeszcze jedna niezwykła niespodzianka, związana z wystawą. 20 września o 18.30 organizatorzy zapraszają na spotkanie ze Stanislawem Lejkowskim. Projektant pracował w Bydgoskich Fabrykach Mebli w latach 1955-1965. Podczas spotkania opowie o pracy, która ma na celu stworzenie przedmiotu użytkowego, o tym, skąd bierze się inspiracje do projektowania mebli, jak fabryka próbowała odpowiedzieć na zapotrzebowanie mieszkańców rozrastających się blokowisk.

Kurator: Michał Kaliski
Koordynacja: Agnieszka Gorzaniak

Adres BWA: ul. Gdańska 3, Bydgoszcz.

W Bydgoszczy można także obecnie zobaczyć wystawę poświęconą motorowerom Romet, produkowanym przez Bydgoskie Zakłady Rowerowe.

Fot. Patryk Chenc