Adam Sobota – Rozwarstwienie

Już w najbliższy piątek w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” w Tychach otwarcie wystawy ceramiki „Rozwarstwienie”.

Gdy znalazłam się w kręgu instalacji Adam Soboty, otoczona przez czternaście spokojnie spoczywających pocisków, zatrzymało mnie dziwnie uczucie, że te przedmioty są mi doskonale znane. Tuż nad ich powierzchnią zdaje się unosić swąd spalonego drewna, mchu i zmurszałej zgnilizny.

Zapach dokładnie okala wszelkie spleśniałe pory zardzewiałych niewybuchów. Rdzawa korozja wypalonych pni w wilgotnej leśnej ziemi.

Archeologia wojny w czystej swej postaci. Zapomniane, zatrzymane w działaniu industrialne odpady uległy intensywnej organicznej presji czasu. Stały się ulotnymi fragmentami pamięci, ale właśnie one intensywnie przywołują kolejne obrazy historii agresji. Platforma, która spokojnie budzi lęki dawnej przemocy, jednocześnie dorzuca do nich futurystyczne obawy o jej przyszłe objawy. Skrawki przeszłej czy przyszłej wojny? Światowej czy własnej?

Mozolna i zdyscyplinowana praca z wymagającym ceramicznym materiałem doskonale synchronizuje się z organicznie kontrolowaną przypadkowością.

Czternaście brył to tak naprawdę bardzo osobiste znaleziska, które Adam Sobota prezentuje nam jak bezcenne, wytrawne eksponaty swej ogromnej kolekcji. Każdy z nich to pamiątka krótkich momentów, w których udało mu się odkryć i zatrzymać cenne ślady swych poszukiwań w formie i czasie zarazem – tak o wystawie Adama Soboty pisze Katarzyna Hilszczańska.

Jeśli wzbudziła wasze zainteresowanie, to dodam, że wernisaż wystawy o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” przy pl. Baczyńskiego 2 w Tychach.

<><><><> 

Adam Sobota – ur. w 1975 roku w Gliwicach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła (1995 – 2000). Dyplom z zakresu ceramiki obronił w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej.