Ceramika Hanny i Leszka Nowosielskich

Już 20 września  w Muzeum Okręgowym w Toruniu otwarcie niezwykłej wystawy ceramiki.

Hanna i Leszek Nowosielscy zaczęli eksperymentowanie z ceramiką, próbując wypalać swoje prace w domowym kominku, potem piecu węglowym, aż w końcu zaczęli używać do tego celu pieca elektrycznego z termostatem. Próby te zaowocowały niejednym dekorowanym naszkliwnie przedmiotem, który był niedopalony lub przepalony. Takie obiekty para artystów zakopywała na tyłach ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem okazało się przewożenie stworzonych prac do Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, gdzie były one profesjonalnie wypalane.

Stworzona przez Nowosielskich technika polegała na nanoszeniu koloru na całą powierzchnię naczynia za pomocą pistoletu pyłowego. Następnie żyletką lub patyczkiem wyskrobywali dekorację. W ten sposób zdobili patery, wazony, serwisy, na które bez problemu znajdowali nabywców. Jednocześnie eksperymentowali z gliną połączoną z szamotem, z której to masy Hanna tworzyła figury, a Leszek – panele ceramiczne. Wiele ich prac nawiązywało do kostiumologii i rodzimych obyczajów sarmackich. Swoje prace eksponowali w galerii plenerowej w swoim ogrodzie w Podkowie Leśnej.

Panel ceramiczny Leszka Nowosielskiego, który można zobaczyć na wystawie stałej “Cudo-twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ceramiczne prace pary artystów będzie można oglądać już niebawem w Toruniu na wystawie „Ceramika Hanny i Leszka Nowosielskich”, której kuratorem jest Michał Kurkowski. Wystawa dostępna będzie od 21 września 2019 do 29 marca 2020 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu,. Wernisaż już 20 września o godz. 17.00.