Lubomir Tomaszewski. Odłamki

2 października w warszawskiej Kordegardzie otwarcie wystawy prac nieodżałowanego Lubomira Tomaszewskiego.

Kordegarda – Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Lubomir Tomaszewski. Odłamki”, który odbędzie się 2 października o godz. 18.00 przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

Samą wystawę, prezentującą prace rzeźbiarza, malarza i twórcy kultowych ćmielowskich figurek będzie można oglądać do 3 listopada 2019. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Rij.

<><><> 

Lubomir Tomaszewski herbu Bończa (ur. 9 czerwca 1923 r. w Warszawie, zm. 15 listopada 2018 w Stanach Zjednoczonych). Walczył w szeregach Armii Krajowej przez całe Powstanie Warszawskie jako dowódca oddziału przeciwpancernego. Przeżył śmierć wielu swoich przyjaciół oraz siedemnastoletniego brata, co wpłynęło na jego późniejszą twórczość. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował także na Politechnice Warszawskiej. Pracę artystyczną rozpoczął w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i to właśnie z tamtego okresu pochodzą porcelanowe rzeźby kameralne oraz dwa serwisy do kawy – Ina i Dorota – nazwane imionami córek projektanta. W 1966 Lubomir Tomaszewski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie był wykładowcą ,tworzył rzeźby i obrazy malowane ogniem. W 1994 roku założył międzynarodową grupę artystyczną Emocjonaliści, tworzoną przez malarzy, rzeźbiarzy, grafików, fotografów oraz muzyków. To właśnie w ramach tej inicjatywy powstawały obrazy malowane ogniem i dymem.