Wystawa: Dziewczyny na warsztat

Już 11 października Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na otwarcie wystawy, której bohaterkami będą polskie projektantki.

Jak piszą  organizatorzy, wystawa „Dziewczyny na warsztat” to okazja do bilansu przemian na rynku projektowym, jakie zaszły w Polsce po 89 roku. Punktem wyjścia dla twórców wystawy był warsztat pracy współczesnych projektantek, rozumiany zarówno jako miejsce, jak i umiejętności rzemieślnicze, narzędzia.

Ekspozycja podzielona została na cztery działy tematyczne, odpowiadające różnym dyscyplinom projektowania: ceramice, szkłu, meblom i akcesoriom, grafice, tkaninie i ubiorowi. Do współtworzenia wystawy zaproszone zostały również kuratorki, aktywistki, które na co dzień kreują kulturę wizualną, mają wpływ na świadomość odnośnie kondycji projektowania, dizajnu w Polsce.

Twórcy wystawy konfrontują postawy zawodowe współczesnych projektantek z postaciami ważnymi w okresie PRL-u, takimi jak Barbara Brukalska, Jadwiga Grabowska, Wanda Telakowska, Zofia Szydłowska, Teresa Kruszewska, Janina Iphorska.

Uczestniczki wystawy: Agnieszka Bar, august design studio, FENEK, Hadaki, Anna Bera (The Whole Elements), Magdalena Rukasz (Dobrze się składa), Serfenta, WOOD & PAPER, Maja Ganszyniec, Acapulco Studio, Agata Królak, Hekla Studio, PAPER HEROES, Zuza Rogatty, Anacomito?, BELLE, Jaśmina Parkita (dzieńdobry), miszkomaszko, Tartaruga, Twill Hill, Yellow Meadom.

Wśród współczesnych kreatorek znalazły się: do dizajnu, Ewelina Kruszyńska (Makramy i tkaniny), Magdalena Heliasz (P+Control), Magdalena Kalisz (Sztuka Wyboru), Agata Nowotny, Mamy Projekt (nieMAPA), Zwykłe Życie.

Kuratorki / aranżacja wystawy: Olka Banaś, Joanna Kurkiewicz.
Identyfikacja wizualna: Dorota Wąsik.

Wernisaż wystawy w najbliższy piątek, 11 października o godz. 18.00 w Instytucie Dizajnu w Kielcach przy ul. Zamkowej 3. Wystawę będzie można oglądać do 26 stycznia 2020.