Jolanta Owidzka – Tkaniny dawne i nowe

Już 11 grudnia w Warszawie wernisaż wystawy jednej z najwybitniejszych polskich artystek parających się tkaniną artystyczną.

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza 11 grudnia na otwarcie wystawy prac Jolanty Owidzkiej pt. „Tkaniny dawne i nowe”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii DAP 1 w Domu Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a. Wystawę będzie można oglądać do 30 grudnia w godz. 11.00 – 19.00.

Jolanta Owidzka (ur. 1 lutego 1927) skończyła studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1952 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni tkaniny prof. Eleonory Plutyńskiej.  W latach 1951-57 pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Artystka od początku pracy zawodowej nie tylko projektowała tkaniny, ale były one także tematem jej pracy naukowo-badawczej. W 1960 roku w Zachęcie miała miejsce wystawa indywidualna artystki i było to wydarzenie przełomowe dla polskiej tkaniny, ponieważ po raz pierwszy tkanina doczekała się wystawy monograficznej. Tkactwo nie było już postrzegane tylko jak rzemiosło, ale także jako dziedzina sztuki. Ekspozycję zaprojektowali Zofia i Oskar Hansenowie, plakat wystawy zaprojektował Henryk Tomaszewski. Zdjęcia możecie obejrzeć na stronie Zachęty, z której można pobrać także wersję elektroniczną katalogu wystawy.