Agnieszka Brzeżańska – Cała Ziemia parkiem narodowym

Od 26 listopada w Królikarni będzie można oglądać wystawę malarki, ceramiczki, performerki, autorki filmów wideo. Czy tematem jest ekologia, jak sugeruje tytuł wystawy?

„Cała Ziemia parkiem narodowym” to wpadający w ucho slogan, ale czy zrozumiały? Jak to cała Ziemia, a nasze miasta, autostrady i lotniska, a pola uprawne, obszary objęte wojną i klęską ekologiczną? Jak to narodowym? Autorka hasła zakłada podbój całej Ziemi dokonany przez któryś z istniejących narodów czy raczej zjednoczenie wszystkich Ziemian pod jednym kosmicznym sztandarem?” – tak o wystawie piszą organizatorzy. O co chodzi, będziecie mogli sprawdzić osobiście od wtorku w Królikarni. Artystka, parająca się tak wieloma dziedzinami sztuki może was zaskoczyć.

Agnieszka Brzeżańska jest obecna na międzynarodowej scenie artystycznej od ponad dwóch dekad, tymczasem w Polsce jest mało rozpoznawana. Wystawa w Królikarni prezentuje artystyczne i intelektualne podróże artystki od wczesnych lat 90. XX wieku do dziś.

W przypadku artystki działania artystyczne poprzedza analiza źródeł teoretycznych. Czasem te badania przeradzają się w jej osobisty udział w praktykach rozmaitych kultur. Agnieszka Brzeżańska miała okazję malować batiki na Jawie, wypalać ceramikę w Japonii, wytwarzać tkaniny w łódzkiej fabryce czy wypalać kafle w dawnej Szkole Rzemiosł w Łysej Górze. Na wystawę w Królikarni zamówiła tradycyjną tkaninę dwuosnowową u mistrzyni tkactwa pani Ludgardy Sieńko z Janowa. Wystawa prezentuje zbiór pięknych przedmiotów wykonanych w tradycyjnych technikach artystycznych, wypracowanych przez rzemieślników z różnych stron świata.

Kuratorka wystawy: Agnieszka Tarasiuk
Współpraca kuratorska: Romuald Demidenko
Produkcja wystawy: Julia Kern

Wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2020.

Więcej informacji na stronie Królikarni.