Józef Sperling – kreator i przedsiębiorca

Od 18 listopada w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będzie można oglądać wystawę poświęconą kreatorowi wielu młodopolskich wnętrz.

Jak piszą organizatorzy, bodźcem do zorganizowania wystawy jest rosnące zainteresowanie historią polskiego designu. Dotychczas brakowało wystawy poświęconej Józefowi Sperlingowi, który skupił artystyczne środowisko Młodej Polski wokół takich, doskonale znanych, realizacji, jak wystrój Jamy Michalika, Kawiarni Noworolskich, Sanatorium Dłuskich czy wyposażenia wnętrz na wystawie Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, która została zorganizowana w Krakowie w 1912 roku.

Józef Sperling, dzięki kontaktom na świecie, wpływam na inspirację polskich artystów ze środowiska Polskiej Sztuki Stosowanej dokonaniami i doświadczeniami Józefa Hoffmanna i Warsztatów Wiedeńskich. Dom Sperlinga przy ul. Sławkowskiej 12 jest obecnie siedzibą Zofia Weiss Gallery.

Na wystawie będzie można po raz pierwszy zobaczyć autorskie prototypy mebli, plakaty, fotografie, obrazy z kolekcji zarządzanej przez Fundację Muzeum Wojciecha Weissa oraz ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Twórczynią idei wystawy jest Zofia Weiss, zaś autorką tekstów towarzyszących – Katarzyna Łomnicka. Za aranżację ekspozycji odpowiada Magdalena Szymańska.

Wystawę będzie można oglądać od 18 listopada 2019 do 28 lutego 2020 w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przy placu Matejki 13.