Wystawa: Władysław Wincze. Wnętrze

W grudniu w Muzeum Architektury we Wrocławiu otwarcie wystawy monograficznej, poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich projektów mebli.

Wycinek twórczości Władysława Wincze, szczególnie ten, związany z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, można było obejrzeć właśnie w jej murach w ubiegłym roku na wystawie „Władysław Wincze. Formy wewnętrzne”. Wystawa „Władysław Wincze. Wnętrza”, która już 12 grudnia zostanie otwarta w Muzeum Architektury we Wrocławiu, jest próbą ukazania bogatego, wielowątkowego dorobku twórczości jednego z najwybitniejszych polskich projektantów, członka Spółdzielni „Ład”, założyciela i dziekana Wydziału Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu.

Na ekspozycji znajdą się prototypy i projekty mebli, dekoracje i projekty wnętrz, projekty tkanin, rysunki, grafiki. Jak piszą organizatorzy, podział tematyczny i problemowy wystawy oparty został na dwóch istotnych dla twórczości Winczego miejscach, które łączą się z etapami w karierze naukowej – z Warszawą i Wrocławiem. Wincze pisał o swoim zawieszeniu między miastami, bo z jednej strony nie mógł wrócić do odmienionej po 1945 roku Warszawy, w której mieszkał przed wojną i w czasie okupacji, a drugiej zaś – musiał oswoić nowe miasto, miejsce życia i pracy.

Władysław Wincze, fotel Leniwiec, 1952, fot. Stanisław Sielicki

Pierwsza część wystawy poświęcona będzie okresowi przedwojennemu – studiom na ASP, pracy w Spółdzielni „Ład” i pracy w duecie z Olgierdem Szlekysem w ramach Spółki autorskiej. Na ekspozycję  trafiły także liczne rysunki przedstawiające zrekonstruowane przez Winczego przedwojenne realizacje mebli, a uzupełnią je zdjęcia jednej z realizacji. Okres współpracy ze Szlekysem to projekty wnętrz i zestawów sprzętów do mieszań, których przykłady znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Okupacyjny okres współpracy dwóch ładowskich projektantów to zaś takie kultowe już meble jak zydel czy Sarenka.

Władysław Wincze, stolik, 1949, fot. Stanisław Sielicki

Druga część wystawy obejmie twórczość powojenną, czyli współtworzenie przez Winczego programu nauczania studentów na powołanym Wydziale Architektury Wnętrz. Z tego okresu mamy projekty mebli, przeznaczone do produkcji przemysłowej, ale także projekty wnętrz domków fińskich na Górnym Śląsku. W 1948 roku projektant zamieszkał w Wrocławiu, gdzie rozpoczął organizację Zakładu Metalu i Drewna w PWSSP, zostając jego kierownikiem, a następnie dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz. Ten okres na wystawie reprezentuje bogaty materiał fotograficzny, pokazujący zrealizowane i zaplanowane wnętrza oraz pojedyncze zachowane z nich meble.

Władysław Wincze, krzesło, 1967, fot. Stanisław Sielicki

Materiałem, który z pewnością zainteresuje i zachwyci osoby zainteresowane polskim powojennym designer, będą niepublikowane wspomnienia Winczego, mówiące o jego karierze, koncepcjach projektowych, najważniejszych realizacjach, w formie rękopisów i maszynopisów.

Kurator wystawy: dr Tomasz Mikołajczak
Projektant wystawy: Jacek Kos
Identyfikacja wizualna: Marta Płonka
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Współorganizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Uroczyste otwarcie wystawy 12 grudnia o godz. 18.00 przy ul. Bernardyńskiej 5 we Wrocławiu. Wystawa będzie czynna do 1 marca 2020.

Źródło: inf. prasowa