Historia mody: Spółdzielnie artystyczne Cepelii i ich znaczenie

Już we wtorek w Toruniu będzie można wysłuchać wykładu Anny Wiszniewskiej na temat spółdzielni, które tworzyły biżuterię.

Podczas kolejnego spotkania poświęconego modzie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Anna Wiszniewska opowie o biżuterii wytwarzanej w spółdzielniach artystycznych Cepelii. W PRL-u ważne miejsce zajmowały takie spółdzielnie, jak: ORNO, IMAGO ARTIS, RYTOSZTUKA, JUWELIA, METALOPLASTYKA, BURSZTYNY, LUBUSKA. Wykonywana przez nie biżuteria, wytwarzana w ilościach kilkudziesięciu, a nawet kilkuset sztuk, były dla Polek bardziej dostępne niż biżuteria unikatowa, która powstawała w pracowniach artystów plastyków. Spółdzielniana biżuteria sprzedawana była w ich własnych sklepach, w sklepach Cepelii, w salonach DESY.

Spotkanie już we wtorek 17 grudnia o godz. 18.00 przy ul. Wały gen. Sikorskiego 13 w Toruniu. Wstęp wolny.

<><><><> 

Anna Wiszniewska – historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Prowadzi badania naukowe z zakresu historii ubioru oraz związków mody ze sztuką. Tematem jej pracy magisterskiej była historia kobiecego stroju ślubnego w Polsce w XIX wieku, a doktorskiej: rola kostiumu historycznego w twórczości Jana Matejki.