Biżuteria ORNO na wystawie w Gliwicach

Do lutego w Willi Caro w Gliwicach można oglądać biżuterię Spółdzielni ORNO ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warszawy i Politechniki Śląskiej.

Ciężkie, wykonane z oksydowanego srebra pierścienie, bransolety, naszyjniki, brosze, jak również wyroby galanteryjne i insygnia władzy. Dekorowane półszlachetnymi kamieniami – bałtyckim bursztynem, nefrytami z Dolnego Śląska, a także  koralem, perłami, porcelaną, szkłem, kością, czarnym dębem czy skórą. Wyroby Spółdzielni ORNO uwodziły nie precyzją wykonania, ale pierwotnym urokiem. Srebro cięto, formowano, fakturowano. Pozostawiając ślady ręcznej obróbki nadawano biżuterii surowy, nieco toporny charakter, przywodzący na myśl szczerość ludowej ekspresji, uczciwość i prostolinijność rzemieślniczego trudu, tak cenione w nowym, wspaniałym świecie Peerelowskiego socjalizmu – tak o ekspozycji w Muzeum w Gliwicach piszą jej organizatorzy.

Wystawa „Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO” czynna jest w Muzeum w Gliwicach od połowy listopada, jednak można ją oglądać jeszcze do 2 lutego 2020. Gliwicka kolekcja biżuterii ORNO jest jedną z największych kolekcji wyrobów tej spółdzielni w Polsce. Kuratorem wystawy jest Anna Kwiecień, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

Wystawę patronatem honorowym objęło Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

W niedzielę 12 stycznia 2020 o godz. 16.00 w Wilii Caro będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie. W sobotę 1 lutego 2020 o godz. 16.00 w tym samym miejscu Karolina Krzywicka wygłosi wykład, który przybliży historię, założonej w 1949 roku spółdzielni ORNO, a także jej twórców, takich jak: Romuald Rochacki, Adam Jabłoński, Marta Obidzińska, Wiktor Chrucki, Jerzy Szkrabko, Julia Szefer, Grzegorz Kłuska, Tadeusz Abramczyk, Kazimierz Wciśliński, Edward Boimski, Ryszard Janowski, Danuta Kobielska. Wstęp wolny.

Fot. L. Węglorz