Warsztaty: Kołtryna kolektywnie

22 i 23 stycznia w Sopocie będzie można wziąć udział w warsztatach, przypominających świetność tkaniny sopockiej z lat 50. i 60.

Pracownia Biesy Sopot zaprasza na wspólne wykonanie kołtryny zainspirowanej projektami tkanin z lat 50/60 powstałymi w „szkole sopockiej”, tworzonymi w pracowni pod kierunkiem prof. Józefy Wnukowej.

Dla niewtajemniczonych, kołtryny sopockie to tkaniny wielkoformatowe, wykorzystywane w latach powojennej odbudowy do dekoracji pomieszczeń użyteczności publicznej. Technika, zakładająca malowanie klejowo lub olejowo płótna, drukowanie za pomocą klocków drzeworytniczych, wywodzi się z Włoch.  Powojenne kołtryny były tworzone w duchu postępowego projektowania.

Uczestnicy warsztatów „Kołtryny kolektywnie. Tkanina sopocka na nowo i kolektywnie” zrealizują trzecią odsłonę tego tematu, wpisując projekty sprzed lat w język współczesnego designu. Warsztaty będą okazją  do poznania i połączenia trzech prostych technik drukarskich, które dobrze sprawdzały się w PRL-u. Doświadczenie plastyczne nie jest wymagane. Kolektywna kołtryna została zaprojektowana w bardzo energetycznej, optymistycznej kolorystyce, która rozjaśni zimową szarość.

Oprócz drukowania wspólnego druku będzie możliwość drukowania na własnych rzeczach, zatem koniecznie przynieście z domu jasne tkaniny płócienne, bawełniane, koszule, torby. Kolorystyka farb będzie taka jak na grafice na zaproszeniu.

Istotą spotkania jest przypomnienie świetności tkanin sopockich, wspólne działanie twórcze w przyjaznej atmosferze, w wyjątkowych wnętrzach historycznego pensjonatu Eden.

Warsztat został przewidziany na dwa spotkania – 22 i 23 stycznia w godzinach 12.00 – 14.00. Miejsce spotkania: Sopot Dolny, EDEN Hotel, ul. Kordeckiego 4/6. Warsztat przeznaczony jest dla dorosłych, pierwszeństwo mają sopockie seniorki i seniorzy. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: biesy(at)op.pl.

Prowadząca warsztaty Kasia Brańska jest absolwentką ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. To warszawianka z pochodzenia, ale od czerwca ubiegłego roku sopocianka z wyboru. Prowadzi pracownię Biesy Sopot.