Rzeczy piękne: filmy, projektanci i wyroby w II Rzeczypospolitej

Już 14 lipca o godz. 17.00 będzie można obejrzeć online prelekcję, której tematem będzie polskie projektowanie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Hale Targowe Gdynia w najbliższy wtorek organizują spotkanie z transmisją w sieci. W ramach spotkania będzie można wysłuchać prelekcji dra Huberta Bilewicza pt. „Rzeczy piękne: polskie firmy, polscy projektanci i polskie wyroby w II Rzeczypospolitej”. Na żywo będzie można wziąć udział w spotkaniu, udając się do „Wytwórni Studniak” przy ul. Abrahama 25 w Gdyni.

Jak zauważają organizatorzy spotkania, projektowanie w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce to z jednej strony dawne tradycje rzemieślnicze i ludowe rękodzieło, a z drugiej poszukiwanie stylu narodowego i dążenie do nowoczesności. W tworzeniu sztuki stosowanej brali udział zdolni artyści, niewielkie manufaktury, firmy rodzinne. W prelekcji nie zabraknie Spółdzielni Artystów ŁAD, Fabryki Żyrandoli Elektrycznych Antoniego Marciniaka, Zakładów Wyrobów Metalowych „Konrad, Jarnuszkiewicz i Ska”, Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie.

Podczas drugiej części spotkania organizatorzy zapraszają na warsztaty manualne z Mirkiem Studniakiem, których celem jest ukazanie wyjątkowych wartości przedmiotów spod znaku międzywojennego wzornictwa.

Cykl Estetyki Nowoczesności jest ukłonem w stronę Hal Targowych i dawnego asortymentu, który można było tam nabyć.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Aby się zapisać, kliknij tutaj. Tu można pobrać Regulamin.

Link do wydarzenia na Facebooku.