Henryk Chyliński – Retrospektywa

W najbliższy czwartek, 3 września przy ul. Mazowieckiej w Warszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa i grafiki Henryka Chylińskiego.

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na retrospektywną wystawę grafiki i malarstwa Henryka Chylińskiego. Prace na ekspozycję wybrał sam autor z ostatnich 60 lat swojej działalności artystycznej. Mamy tu ogromne bogactwo: prace spod znaku grafiki użytkowej, takie jak znaki graficzne, plakaty, znaczki pocztowe; wystawiennictwa czy malarstwa.

Kuratorką wystawy w Galerii DAP jest Bożena Korulska. Ekspozycję można oglądać w dniach 3-14 września 2020.

Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN, co nie jest przypadkiem. Henryk Chyliński jest autorem znaku firmy, który od 20 lat znamy z przestrzeni publicznej.

<><><><> 

Henryk Chyliński (ur. 1936 r.) – profesor zwyczajny, grafik, projektant, malarz, wykładowca akademicki. Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1962 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Od 1972 roku przez ponad 20 lat pracował na uczelni, gdzie prowadził Pracownię Serigrafii, następnie Pracownię Projektowania Graficznego Reklamy, Opakowań i Wystawiennictwa. Był dziekanem Wydziału Grafiki. W 1997 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Henryk Chyliński wykładał także na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, a także na uczelniach w Damaszku, Ankarze i Lahti. Jako projektant pracował m.in. w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym, Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Metronex”, Agencji „Art” i agencji projektowej w Nowym Jorku. Był wiceprezydentem ICOGRADA (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów). Jest „ambasadorem” ITC (Międzynarodowego Centrum Znaku Towarowego). Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”