27. Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej

Kolejną edycję Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej będzie można oglądać już od 22 października. Tym razem projektanci muszą odpowiedzieć sobie na pytanie o miejsce matematyki w projektowaniu graficznym.

Jak pisze organizator, którym w przypadku tegorocznej edycji wystawy jest Katedra Grafiki Uniwersytetu Humanistycznego SWPS we Wrocławiu, tym razem w centrum uwagi znajdzie się kolejny aspekt, będący częścią ludzkiej codzienności – matematyka. Jest to taki format wiedzy i nauki, który ma wiele wspólnego z projektowaniem, bo w obydwu dziedzinach chodzi poniekąd o odnajdywanie równowagi i rozwiązywanie problemów.

Wernisaż 27. Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej odbędzie się 22 października, a wystawę będzie można oglądać do 5 listopada 2020. A gdzie? W miejscu wyjątkowym, bo w budynku, gdzie mieści się filia Uniwersytetu Humanistycznego SWPS, gdzie wcześniej swoją siedzibę miały wrocławskie zakłady elektroniczne Elwro.

Własne projekty na wystawę, powstałe od czerwca 2018 do czerwca 2020, można zgłaszać do 15 września. Formularz zgłoszeniowy i wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj.

<><><> 

Pierwsza edycja Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej zorganizowana została przez dwóch wybitnych wrocławskich projektantów – Tadeusza Ciałowicza i Romana Rosyka – w 1966 roku, a odbyła się w salonie wystawowym BWA. Hasłem przewodnim wystawy było: „Nie ku chwale twórców, lecz dla nauki własnej i innych”. Pomysłodawcą całej serii wystaw był Kazimierz Rainczak, autor wstępu do katalogu wystawy. Zgodnie z planem wystawa miała odbywać się co dwa lata. Niestety tak się nie stało i kolejna wystawa odbyła się dopiero w 2016 roku. Po pięćdziesięciu latach wydarzenie reaktywowała Fundacja 102, która zorganizowała 25. Edycję Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej. Tak, nie ma tu żadnej pomyłki. Na drugiej wystawie pokazano prace po 1996 roku (cezurą była data powstania logo Wrocławia). Ekspozycję można było oglądać w kamienicy pod adresem Rynek 25, gdzie w przeszłości działała Moda Polska.

Licząc w ten sposób, w 2018 odbyła się 26. edycja wydarzenia. Tym razem jej organizacją zajęły się studentki komunikacji wizerunkowej z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego – Aleksandra Cembrowicz i Ida Franczak. Ekspozycję można było oglądać w Klubie Surowiec i kawiarni Recepcja na Ruskiej.

Tegoroczną, 27 Wystawa Wrocławskiej Grafiki Użytkowej,  organizują m.in. dr Łukasz Kliń i dr Dorota Płuchowska.