Szkło. Męskie rysy

Od 13 września w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu będzie można oglądać wystawę szkła artystycznego, stworzonego przez współczesnych rodzimych artystów.

W najbliższą niedzielę w samo południe otwarcie wystawy „Szkło. Męskie rysy”. Na ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu znajdą się 42 prace autorstwa 15 artystów szkła. Znaleźli się wśród nich: Jerzy Chodurski, Andrzej Kucharski, Marcin Litwa, Wojciech Olech, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Czesław Roszkowski, Stanisław Sobota, Witold Śliwiński, Konrad Tomaszewski, Tomasz Urbanowicz, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Maciej Zaborski.

Artyści reprezentują różne pokolenia, także będący na początku drogi artystycznej. Nie tworzą oni grupy artystycznej, każdego z nich cechuje indywidualne podejście do materii, jaką jest szkło. Na ekspozycji znajdziemy obiekty wykonane w technice grawerowania, kompozycje przestrzenne wykonane w bryłach szkła z użyciem diamentowych tarcz i wierteł. Jest także klasyczny witraż połączony ze współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, kompozycje tkane szkłem. Jest slumping i fusing, zgrzewane włókno szklane.

Tomasz Urbanowicz – Kaukaz (2012)

Wystawa zrealizowana została przez Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Stanisław Sobota – Geoline (2017)

Wystawie towarzyszył będzie program realizowany zarówno w muzeum jak i online. Oprowadzania kuratorskie po wystawie odbędą się w dniach: 27 września (niedziela), godz. 12.00; 25 października (niedziela), godz. 12.00; 22 listopada (niedziela), godz. 12.00. Wystawę można oglądać do 6 grudnia 2020.

Kazimierz Pawlak – Smoczy las (1993)

Wystawie towarzyszy katalog. Z uwagi na sytuację chęć uczestnictwa w wernisażu należy zgłosić organizatorowi.

Marcin Litwa – Szklany kilim (2015)
Jerzy Chodurski – Anioł orli (1999)
Czesław Roszkowski – Transformacja (2008)