Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna

12 września w Ćmielowie w Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij odbędzie się wernisaż wystawy prac Pawła Orłowskiego.

Od najbliższej soboty do 30 kwietnia 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij w starej fabryce porcelany przy ul. Sandomierskiej 243 w Ćmielowie będzie można oglądać retrospektywną wystawę prac Pawła Orłowskiego zatytułowaną „Paweł Orłowski. Linia i płaszczyzna”.

Artysta związany jest z krakowską ASP, gdzie na Wydziale Wzornictwa prowadzi pracownię rzeźby. Tematem jego prac są ludzkie sylwetki, a w ich kontekście widać zainteresowanie Orłowskiego geometryzacją, redukcją. Jednym z obranych przez artystę tematów stały się boty, będące połączeniem harmonijnego ludzkiego ciała i maszyny. Tworzywem rzeźbiarskim jest dla niego brąz, stal lub beton.

Tytułowe linia i płaszczyzna odnoszą się do zmian, jakie zaszły w twórczości Pawła Orłowskiego na przestrzeni lat – od miękkiej linii, jaka kształtowała rzeźby w początkach pracy artystycznej do geometryzacji i płaszczyzn, które obecne są teraz w jego rzeźbach.

Na ćmielowskiej wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną niemal dwudziestoletnie prace artysty, nie znane szerszej publiczności, będą tam także nowe rzeźby. Podczas wernisażu artysta wykona w sposób performatywny obrazy, które dostępne będą w ofercie galerii Van Rij.