Krystyna Wojtyna-Drouet. Krosna i Alchemia

Okręg Warszawski ZPAP zaprasza w marcu na niezwykłą wystawę tkanin, obrazów, rysunków, karykatur. To trzeba zobaczyć.

Tytuł wystawy „Krosna i Alchemia” nawiązuje do dwóch najważniejszych dziedzin w twórczości Krystyny Wojtyny-Drouet – tkania metodą grzebyczkową oraz tradycyjnego rzemieślniczego procesu farbowania żywej wełny owczej w roślinnych barwnikach.

Na ekspozycji znajdą się tkaniny użytkowe stworzone przez artystkę w latach 50. i 60. oraz gobeliny reprezentujące różne etapy twórczości – od przedstawień figuratywnych poprzez wielkoformatowe tkaniny utworzone na międzynarodowe wystawy aż po prace współczesne, w tym najnowsze dopiero co zdjęte z warsztatu. Aby podkreślić rolę rzemiosła farbiarskiego w procesie tkania przedstawione zostaną także stosowane przez Krystynę Wojtynę-Drouet receptury barwierskie bazujące na wiedzy prof. Wandy Szczepanowskiej.

Część tkacką ekspozycji dopełnią obrazy i rysunki – portrety, martwe natury, obrazy abstrakcyjne ilustrujące własną twórczość poetycką artystki, a nawet humorystyczne rysunki i karykatury.

Kuratorką wystawy jest Magdalena Pałyska.

Wystawę można oglądać od 11 do 30 marca 2021 w Galerii DAP1 przy ulicy Mazowieckiej 11a w Warszawie.

<><><><><><> 

Krystyna Wojtyna-Drouet urodziła się 4 stycznia 1926 roku w Warszawie. Studiowała na warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Marka Włodarskiego oraz w Katedrze Tkaniny w pracowniach prof. Eleonory Plutyńskiej (tkactwo ręczne) oraz prof. Mieczysława Szymańskiego (gobelin). W 1953 roku uzyskała dyplom.

Brała udział w I, IV i V edycji Międzynarodowego Biennale Tkaniny w Lozannie (1962, 1969, 1971), w Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1975) oraz w Międzynarodowym Quadriennale Sztuki Dekoracyjnej w Erfurcie (1978). Uczestniczyła w około 300 wystawach w kraju i na świecie, a jej tkaniny są w zbiorach wielu polskich i zagranicznych muzeach oraz w kolekcjach prywatnych.